נחלים בארץ

ארץ ישראל הקטנה שלנו משופעת בנחלים…
טיולי נחלים בישראל הם דרך קרירה ונעימה להעביר את השבת.
נחלי ישראל פזורים מדן ועד אילת, חלקם זורמים כל השנה וחלקם נחלים עונתיים.
בקרו בנחלים בצפון ישראל בנחל התנינים ברמת מנשה ובנחל צלמון בגליל
ואל תפספסו את נחל הבשור מגדולי הנחלים בנגב.
עוד נחלים בארץ תוכלו למצוא  במפת נחלים בישראל
מרבית המסלולים המטוילים ביותר בישראל מתרכזים בנחלי צפון הארץ.
נחלים בצפון ישראל הם אטרקציה נהדרת לילדים, זוגות ולכל המשפחה.
תוכלו להתרשם ממבחר של מסלולים לטיולי נחלים בצפון באיזור החרמון, רמת הגולן ואצבע הגליל.

זיהום נחלים

מצב הנחלים בישראל קשה. בעבר זרמו בהם מים שפירים ומטוהרים, כיום הפכו נחלי ישראל לצינור הביוב של המדינה. רשויות רבות מזרימות שפכים לנחל, וגם התעשיות המזהמות מזרימות שפכי תעשייה עם חומרים מסוכנים אשר לא ניתן לטפל בהם במכוני טיהור עירוניים. בעייה נוספת היא שבחלק ממתקני הטיהור קיימת בעיית תחזוקה הגורמת לתקלות רבות וכתוצאה מכך להזרמת שפכים מזוהמים לנחלים ולסביבה.
זיהום הנחלים גורם לזיהום מי התהום, לפגיעה מידית בחי והצומח בנחלים, להשמדת מערכות אקולוגיות, למפגעים תברואתיים וכמובן לסכנה בריאותית של ממש. נחל מזוהם אינו יכול לשמש מקום בילוי ונופש ומימיו אסורים לרחצה.
אגודות רבות בישראל וביניהן גם אגודת אדם טבע ודין פועלות לטיפול בבעיה מול הגורמים השונים כשהמטרה היא כמובן הפסקת זיהום הנחלים והפיכת מי הקולחין למשאב מים שיהיה ראוי לשימושים שונים כגון השקיה, הזרמה לנחלים, תעשייה ועוד.

שיקום נחלים

מצבם הקשה של נחלי הארץ הביא להקמתן של רשויות ממשלתיות שמטרתן לשקם את נחלי הארץ.
לפניכם רשימה מעודכנת של נחלים משוקמים בישראל לשנת 2009 כפי שמציג המשרד להגנת הסביבה.
 תהליך שיקום נחל הוא ממושך ומסובך. יש לחקור את מצבו של הנחל בעבר ומצבו בהווה ולפי הממצאים להכין עבורו תכנית שיקום. תכנית השיקום היא אישית ויש אפילו מקרים שיש הבדלים בשיקום חלקים שונים של אותו נחל.
תהליך השיקום כולל 4 שלבים:

שלב 1: הסדרת תנועת מים חופשים בנחל על ידי סילוק צמחייה או פסולת מוצקה או הרחבת אפיק הנחל.

שלב 2: שיקום גדות הנחל על ידי שיפור שיפוע הגדות, שתילת צמחייה שתייצב ותמנע את התמוטטות הגדות, סלילת דרכי גישה לאורך הגדה עבור המטיילים והמטפלים בנחל.

שלב 3: שיקום מי הנחל כדי להחזיר ככל האפשר את כמות ואיכות המים למצב הטבעי. בשביל זה צריך להבטיח שמפעלים מזהמים ורשויות מקומיות יפסיקו את הזרמת ההשפכים אל הנחל ולהבטיח הזרמת מים/מי קולחין באופן קבוע בכמות ובאיכות הדרושה לנחל.

שלב 4: שיקום מערכת החיים הטבעית בנחל. רק לאחר שמי הנחל נקיים מספיק מבצעים שיחזור ביולוגי והחזרה של צמחייה ובעלי חיים האופיינים לנחל.