הכותל המערבי

הכותל המערבי הינו הקיר האחרון שנותר מבית המקדש לאחר חורבנו. הכותל שימש כקיר המערבי של בית המקדש לאורך הסיור בכותל המערבי נתבונן בייחודיות של הכותל המערבי.

הגעה לכותל

לכותל המערבי מומלץ להגיע בתחבורה הציבורית- קו שירות מס' 1 ומס' 2 של חברת אגד.
הגישה הידועה ביותר לכותל המערבי, הינה מכיוון שער האריות.
גם התחבורה הציבורית מגיעה מהכיוון הזה.
שער המוגרבים
מיד לאחר הבידוק הבטחוני, נוכל להבחין בצד ימין בשביל העולה ומתעקל ימינה לכיוון הר הבית. זהו שביל הגישה לאחד משערי הר הבית נקרא שער המוגרבים. בעבר שימש השער, מדי יום, לכניסת אלפי אנשים, רובם תיירים מהעולם, וכן לכניסת מוסלמים ומתפללים יהודיים להר הבית. כיום, השער סגור לכניסת מבקרים בעקבות קשיי אבטחה ולכן הגישה להר הבית אפשרית משעריו האחרים.

מסביב לכותל

בטרם ניגש לרחבת התפילה, נתבונן בסובב אותנו ברחבת הכותל.
מצד שמאל נוכל לראות שלושה מבנים גבוהים ושונים- אלו הן ישיבות, מוסדות ללימודי תורה.
שלושת הישיבות: אש התורהישיבת הכותל וישיבת פורת יוסף משמשות כמוסדות ללימודי תורה כל ישיבה על פי דרכה והשקפתה האמונית ביהדות.
באותו הצד, הצד שכנגד הכותל עצמו, מתנוססים דגלי ישראל על תרנים גבוהים, דגלים אלו מתנוססים לגובה לאורך כל השנה, למעט, כמובן ימי זיכרון ואבל.
ממול- ניתן לראות על גג המבנה 6 עמודי זכוכית – אלו הם שש נרות זיכרון לעילוי נשמת 6,000,000 היהודים שנרצחו בשואה.

רחבת הכותל

נתקדם כמה עשרות מטרים ולנגד עניניו נראה את הכותל עצמו ולמרגלותיו את רחבת התפילה המחולקת בין תפילה לגברים ולתפילת נשים בנפרד.
ניתן להתרשם מהגובה הרב של הכותל ולהבין עד כמבה היה גבוה חצר בית המקדש.
זה הזמן לגשת קרוב, ככל הניתן, אל הכותל עצמו.המקום קדוש מאוד וסמוך למקום בו שכן בית המקדש, ולכן בעמידתנו האישית מול הכותל המערבי נתפלל ונבקש כל אחד, את בקשותינו מאת א-לוקים בורא העולם. יש הנוהגים גם לכתוב את בקשותיהם על פתק ולהשחילו מבין אבני הכותל.
מפאת קדושת המקום- ראוי להגיע בלבוש צנוע ובכיסוי ראש.
ביקור בכותל המערבי הוא רק אחד מתוך מגוון הסיורים בירושלים.

תוכל לבחור גם באחד או יותר ממגוון הסיורים בירושלים